Ana Sayfa > Blog Ana Sayfası > PCB Nedir?

PCB NEDİR?

Baskı Devrenin (PCB) Tanımı

İngilizcede PCB (Printed Circuit Board) olarak, Türkçede ise "baskılı devre kartı" ya da kısaca "baskı devre" olarak adlandırılır. Elektronik devre elemanlarının, üzerine monte edildiği plakadır. Toplam kalınlığı 0,4 mm ile 2 mm arasında olabilir. Alüminyum, esnek (flexible) türleri de vardır. Tek yüzlü, çift yüzlü, çok katmanlı olabilir.

Tek Yüzlü PCB (1 Layer)

Devre üzerindeki yolların yoğunluğu az olduğu durumlarda tercih edilir. Zira tek yüzlü pcb imalatı diğerlerine göre kolay, işçiliği az olduğundan, fiyatı da ekonomiktir. Arge - prototip uygulamalarında, ödev ve hobi devrelerinde, amatör imalatı başarılı sonuçlar verir. Birkaç adet yol kesişmesi durumunda, atlama (jumper) ile eleman yüzeyine yerleştirilecek tek damar teller ile sorun çözülebilir.

Yalıtkan plaka üzerine preslenmiş 35 mikron veya daha fazla kalınlıkta bakır katmanı bulunan pcb türüdür. Bakır kısım alttadır, yollar ve adalar halinde şekillendirilir. Elemanlar üst yalıtkan yüzeyden deliklere geçirilir. Eleman bacaklarının bakır yüzeye çıkan uçları lehimlenir. Bu nedenle üst yüzey eleman yüzeyi, alt yüzey de lehim yüzeyi olarak adlandırılır.

Pcb üretimi sırasında bakır katmanı üzerine kalay kaplanır. Lehimleme kolaylığı sağlaması ve korozyon önleyici olması nedeniyle tercih edilir.

Kalaylı bakır katmanı üzerinde ise lehim maskesi bulunur. Devrede lehim yapılacak delik çevrelerini (pad) açık bırakacak şekilde, geriye kalan tüm alanlar yalıtkan yarı şeffaf bir madde ile kaplanır. Genellikle yeşil, mavi, siyah, kırmızı veya beyaz olabilir. Böylece montaj sırasında, lehimleme yapılırken yollara lehim bulaşması, iletken bir malzemenin karta dokunduğunda oluşabilecek kısa devre problemlerinin önüne geçilmesi amaçlanır.

Tek yüzlü kartlarda eleman yüzeyi zaten yalıtkandır. Bu yüzeye montajda kullanılacak malzemelerin yönleri, kenar hatları, simgeleri, kodları ya da değerlerinin yazıldığı bir baskı uygulanır. Genellikle "Eleman baskısı" ya da ipek (silk) olarak adlandırılır.

Bunların dışında kart içerisinde kare, dikdörtgen, daire, oval şekilde pencereler bulunabilir. Ya da dış kenarlarında girinti - çıkıntılar, oval, radiuslu bölümler bulunabilir.

Çift Yüzlü PCB (2 Layer)

Devre üzerindeki yolların yoğunluğu, tek yüzlü kart tasarımına izin vermediği durumlarda tercih edilir. Çift yüzlü baskı devrede alttaki lehim yüzeyine ek olarak üstteki eleman yüzeyinde de iletken bakır katmanı vardır.

Yalıtkan plaka üzerinde, her iki yüzeyine de preslenmiş 35 mikron veya daha fazla kalınlıkta bakır katmanı bulunan pcb türüdür. Altta ve üstte iletken bakır katman vardır, her katman, tasarıma göre yollar ve adalar halinde şekillendirilir. DIP Elemanlar üst yalıtkan yüzeyden deliklere geçirilir. SMD elemanlar padlere lehimlenir. Altta ve üstte iletken yüzeyler bulunduğundan, her iki yüzeye de eleman monte edilebilir. Üst yüzey eleman yüzeyi (top copper), alt yüzey de (bottom copper) olarak adlandırılır.

Pcb üretimi sırasında bakır katmanı üzerine kalay kaplanır. Lehimleme kolaylığı sağlaması ve korozyon önleyici olması nedeniyle tercih edilir.

Alt ve üst yolları birbirine bağlayan deliklere (via) delik içi kaplama yöntemi ile iç yüzeyleri iletken kaplanır. Ya da delik içi perçin uygulanır.

Kalaylı bakır katmanları üzerinde ise lehim maskesi bulunur. Devrede lehim yapılacak delik çevrelerini (pad) açık bırakacak şekilde, geriye kalan tüm alanlar yalıtkan yarı şeffaf bir madde ile kaplanır. Genellikle yeşil, mavi, siyah, kırmızı veya beyaz olabilir. Böylece montaj sırasında, lehimleme yapılırken yollara lehim bulaşması, iletken bir malzemenin karta dokunduğunda oluşabilecek kısa devre problemlerinin önüne geçilmesi amaçlanır.

Çift yüzlü kartlarda eleman yüzeyine montajda kullanılacak malzemelerin yönleri, kenar hatları, simgeleri, kodları ya da değerlerinin yazıldığı bir baskı uygulanır. Genellikle "Eleman baskısı" ya da ipek (silk) olarak adlandırılır.

Bunların dışında kart içerisinde kare, dikdörtgen, daire, oval şekilde pencereler bulunabilir. Ya da dış kenarlarında girinti - çıkıntılar, oval, radiuslu bölümler bulunabilir.

Çok Katmanlı PCB (4-16 Layer)

Devre üzerindeki yolların yoğunluğu, iki yüzlü kart tasarımına izin vermediği durumlarda tercih edilir. Çok katmanlı kartlarda iletken yüzeyler arasında yalıtkan plakalar mevcuttur. Katmanlar arası iletim, vialar ile olur. Her via, iletimin olması gereken katmana bağlantılıdır. Bu nedenle tasarımı da üretimi de oldukça komplikedir. Bunlar tek katlı gibi imal edilir ve preslenerek çok katlı pcb haline gelirler. Amatör şartlarda üretimi neredeyse imkansızdır. Profesyonel pcb üretimi yapan fabrikalarda üretilirler.

İLGİLİ BAĞLANTILAR